35-річний Богдан Фостяк у Рівненському обласному Центрі ЕМД та МК працює понад 10 років. Починав лікарем виїзної бригади у Березнівській підстанції “швидкої”. Пізніше перевівся до Рівного, де окрім посадових обов’язків лікаря екстренки, почав працювати ще й інструктором навчально-тренувального відділу Рівненського обласного Центру ЕМ та МК. Там проводить курси для медпрацівників “швидкої” й не тільки. Каже, обрав цей напрямок не випадково, а щоб допомагати колегам удосконалювати свої навички. А ще, аби зробити цей процес максимально простим та доступним.
– Ще на початку своєї роботи в “швидкій” стикнувся з проблемою браку необхідної інформації, – каже наш співрозмовник. – Звісно, переймав досвід старших колег, які залюбки ним ділилися. Але мені хотілося знати і вміти більше. Зараз в Інтернеті є багато різної інформації, яку може написати будь-хто та й тематичні відео багато хто записує. Однак, це не гарантія того, що інформація там правильна. Потрібно опиратися на достовірні джерела, а ще краще пройти відповідні тренінги, щоб практично відпрацювати різні ситуації. Поява у нашому центрі навчально-тренувального відділу – це не лише хороша можливість отримати теоретичні знання. Зважаючи на те, що робота в “швидкій” не проста, бо доводиться працювати цілодобово і в холод, і в спеку, і за відсутності світла у домівках пацієнтів, і під час повітряних тривог, то це ще й хороша база для відпрацювання необхідних навичок.
Разом з колегами навчально-тренувального відділу Богдан Фостяк готують курси з першої невідкладної допомоги, пишуть лекції та проводять практичні заняття. Спочатку вони були розраховані лише на працівників екстренки, а після повномасштабного вторгнення росії, й для інших осіб.
– Чим більше людей матиме уяву про надання домедичної допомоги, тим більше життів можна буде врятувати. Особливо в нинішніх умовах. Тому наше викладання базується на тому, що вже було зроблено раніше, на відпрацьованих клінічних маршрутах, на своєму та міжнародному досвіді. Зараз у Центрі ЕМД та МК є курс “Допомога травмованим на догоспітальному етапі”, а ще “Розширені реанімаційні заходи та невідкладні стани”. Від початку війни почали проводити навчання для підрозділів тероборони, військовослужбовців, працівників критичної інфраструктури, а також мобілізованих осіб. Іншими словами, для всіх тих, кому знання та навики надання домедичної допомоги можуть знадобитися в умовах війни.
Окрім власних тренінгів, інструктори навчально-тренувального відділу запозичують передовий досвід на всеукраїнських та міжнародних тренінгах. На одному з таких, який відбувся у Польщі 12-16 грудня, побував і Богдан Фостяк.
– За підтримки Національної адміністрації з ядерної безпеки Міністерства енергетики США та за сприяння МОЗ України та МОЗ у Варшаві, пройшов тренінг на тему «Менеджмент постраждалого з радіаційними ураженнями» (І-Мed) для медичних працівників з України. Захід проводили фізик-ядерник, професори, доктори наук та фахівці, які співпрацюють з МАГАТЕ. Метою тренінгу було посилення взаємодії служб та структур МОЗ для медичного реагування на радіаційні інциденти. Детально розглянули основи практичної радіаційної фізики, основи радіобіології, практично відпрацювали роботу з дозиметричними приладами та принципи і алгоритми менеджменту постраждалих з радіаційними ураженнями. Це неймовірно цінна інформація, якою я ділитимуть з нашими колегами. Поки що поділився з колегами навчально-тренувального відділу, в перспективі сподіваюся навчити цьому не лише працівників “швидкої”, а й ДСНС та поліції. А оскільки рятувати життя це – спільна робота, то і разом, із потрібними знаннями, маємо рухатися до нашої мети – врятувати якомога більше життів.













